Ukrayna seyahatimden genel hatlarıyla Belgelerle Ukrayna Seyahat Notlarım” adlı yazımda bahsedip; şehir incelemelerimi daha sonra yazacağımı belirtmiştim. İlk yazıma ulaşan arama motoru terimlerinden hareketle, özellikle az bilinen Uzhgorod şehri ile ilgili bu yazıyı yazmaya karar verdim. Yazının son kısmında kısaca değindiğim Lviv, Kiev ve Odesa ile ilgili yeterli bilgileri arama motorlarından zaten bulabilirsiniz.

Uzhgorod

uzhgorod harita

Uzhgorod şehri Uzhhorod olarak da geçiyor (okunuşu Ujgorod 🙂 ). 45 günlük Ukrayna seyahatimin 30 günü bu şehirde. Uzhgorod şehri Zakarpatya Oblastı’nın başkenti konumunda ve tam 3 ülke ile birden komşu: Slovakya, Romanya, Macaristan. Ülkenin doğusunda yer alan bu şehir sakin, küçük, mütevazi… Nüfusu yaklaşık olarak 120.000 olan bu şehirde ekonomik durum Ukrayna genelinde olduğu gibi. Yaz aylarında hava 25 C civarında, çok temiz ve güzel :). Şehrin bir ucundan bir ucuna 1 saatte rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Otobüs ve taksi de ilk yazımda belirttiğim gibi çok çok ucuz. Sağda 1 ay boyunca kullandığım haritayı paylaşıyorum(Tıklayarak büyütebilirsiniz). Üzerinde yaşanmışlık var :). Daha düzgününü arama yöntemi ile tabii ki bulabilirsiniz. Şehrin üç ülkeye sınırı olduğundan birçok yabancıyı da burada görebilirsiniz. Bir de ucuz şehir olunca Slovakya sınırından Uzhgorod tarafına geçip araba yıkatıp geri dönenler gördüm :(.

Haritada gördüğünüz gibi şehrin ortasından bir nehir geçiyor. Bu nehir tüm Karpatlar’ı gezen Uzh Nehri. Şehir merkezi de bu nehrin iki yakasını birleştiren minik yaya köprüsünün etrafında. O köprünün üzerinden akşam üzeri çektiğim bir fotoğraf:

DSC05599

Haritanın kuzeybatısında gördüğünüz ufak alan Nehemiah bölgesi. Burası şehrin zengin kısmının oturduğu ve en büyük oteli olan Praha Hotel‘in bulunduğu yer.  İçerisinde eğlence adına her türlü aktivite bulunabilir. Bu otelin bitişindeki Nehemiah Center ise benim konakladığım otel. Kartvizitini görsellerde bulabilirsiniz, önerilir.

Kafa dinlemek isteyenlere bu şehir önerilir, bir de bisikletiniz varsa doğal terapi sizi bekliyor. Kolayca tahmin edebileceğiniz durumlar sebebiyle Ukrayna’da pek fazla dünya markası veya bir zincir marka yok. Uzhgorod’da hiç yok. Ancak hakkını yemeyelim ki Uzhgorod’da bir adet Mavi Jeans mağazası ve vitrininde Vatan Şaşmaz görseli olan bir mağaza var. O yüzden alışverişçileri Kiev’e alalım.

Nehir kenarında yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz, şehir merkezinde hemen her şey bulunuyor. Akşamları da burada gayet hoş bir ambiyans oluşuyor. A Priori şehrin en büyük ve elit cafe-bar-kulüp vb. mekanı. Kalabalık ekipler için de uygun. Ukrayna’ya, Ukrayna’da düzenlenen EURO 2012 döneminde gittiğimden maç izleme ritüelim de oluşmuştu. Bunun adresi de Sport Bar. Türkiye’de pek rastlayamadığımız Sport Bar’ın her katında duvarlarda ve tavanda asılı formalar, atkılar, futbol topları insanı motive ediyor. Sosyal aktiviteleriniz tamamen oradaki arkadaş grubunuza kalmış, çünkü A Priori ve birkaç mekan dışındaki her yer akşam en geç 10’da kapanıyor. Serinlemek isteyenler için sonradan oluşmuş bir de göl var, Uzhgorodlu’lar burayı çok sevse de ben girmeyi tavsiye etmiyorum.

 Sıra geldi anılara… 1 ayımı birlikte geçirdiğim 3 farklı kıtadan arkadaşlarım ve yaz kamplarında liderliklerini yaptığım Ukraynalı küçük dostlarımdan ziyade elimden geldiğince şehri tanıtan fotoğraflardan oluşturmaya çalıştığım albüme göz atabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Uzhgorod notlarımı burada bitiriyorum. Şimdi diğer şehirlerden kısa kısa notlar ve fotoğraflar aktaracağım.

Lviv

Lviv Ukrayna’nın en büyük 3-4 şehrinden biri. Söylenenlere göre de en eski şehriymiş. Çook fazla tarihi bina, kale, kilise var. Ancak çok büyük bir kısmı bakımsız. Bu şehir çok güzel ancak değerini bilen bir devletin elinde olsa en az 5 kat fazla turist alır. Turistik amaçlı gezenleri ziyaret etmesi gereken şehirlerden… Fotoğraflar:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kiev

Başken Kiev’de Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden biri. Şehir, Ukrayna’nın genelinden çok farklı. Burada birçok tarihi bina, yapı; modern eğlence ve şehir alanları bir arada. Yaşanılacak bir yer… Fotoğraflar:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Odesa

Odesa (Odessa) bu yazıdaki son şehrim. Karadeniz kıyısındaki bu şehirde bol bol Türk var. Ukrayna’nın en büyük liman ve tatil kentlerinden biri… Son derece sıcak, eğlenceli, samimi ve güzel. Kiev kadar büyük değil ancak eğlence odaklı gidenlere önerilir. Fotoğraflar:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gitmeyi düşünüp de soracaklarınız olursa yorum kısmından ulaşabilirsiniz, keyifli günler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s