Windows 8’in çıkmasına sayılı günler kala Microsoft temel ve bulut servislerini güncellemeye devam ediyor. Microsoft’un bulut veri depolama hizmeti SkyDrive’a güncellemeler gelirken, geçtiğimiz hafta Office 15 ile gelecek olan yeniliklerden haberdar olmuştuk. Haberdar olmayanlar için özetlemek gerekirse, SkyDrive ile entegre, tüm cihazlardan rahatlıkla ulaşılabilecek, tamamen yenilenmiş Office uygulamaları bizleri bekliyor. Microsoft tarafından bugün açıklanan büyük yenilik ise mail servisi üzerine. Outlook.com yeniden dizayn edildi ve daha entegre bir görünüme kavuştu.

Eski internet kullanıcılarının ilk mail servisidir Hotmail. 1996’da kullanıma açılan Hotmail’i bir yıl sonra Microsoft satın aldı. 8 yıl sonra ise radikal farklılıklarla kullanıcılara 1 GB alan sunan Gmail, Google tarafından lanse edildi. Sosyal ağların gelmesiyle sürekli eskimeye başlayan webmail servisleri de bu hıza yetişmek için sürekli yenilendi. Ancak Hotmail için değişim çanları çalıyordu…

Değişim Zamanı!

Yenilikler

Outlook.com’da çöze çarpan ilk ve büyük değişiklerden biri sosyal entegrasyon. Arkadaşınızdan gelen bir maili okurken, sağ panelde onun Facebook’taki son paylaşımlarını ya da son Tweetlerini görebileceğiz. Facebook’ta fotoğrafınıza bir yorum yapıldığını, bu bildirimin de Outlook hesabınıza mail olarak geldiğini hayal edin. Bu maile cevap verdiğinizde, yazdığınız yorum Facebook’a da otomatik olarak iletiliyor. Twitter ve LinkedIn için de benzer durumlar söz konusu. Bu özelliği geçtiğimiz yıl Gmail üzerinden birkaç kez kullanmıştım, arkadaşlarıma anlattığımda inanmamışlardı. Şahsi konuşmak gerekirse, sosyal ağlarımı webmail adreslerime entegre eden birisi değilim, ancak entegre edenler için çok pratik bir özellik.

Sağdaki barda Facebook ve Twitter entegrasyonlarını görebilirsiniz

Sade Arayüz

Birçok arkadaşım aylardır Windows 8’in geliştiriciler için çıkar versiyonunu bilgisayarlarında kullanıyorlar. Tecrübe etmemiş olsanız dahi Windows 8’in genel temasını internette görmüşsünüzdür. Windows Phone’larda da kullanılan tasarım, genel hatlarıyla yeni Outlook’ta da karşımızda. Gayet rahat, sade ve kullanışlı arayüzlü o eski Hotmail’den bir hayli uzak, modern bir görünüme kavuşturulmuş. Kullanıcıya ferah ve geniş bir kullanım alanı veriyor.

Outlook.com’a girip oturum açtığınız ilk anda  üst barda sadece bir buton görebiliyorsunuz. “Yeni” butonu ile yeni bir email yazabiliyorsunuz ve bunun dışında hiçbir gereksiz buton yok.

Windows Live Messenger ile Outlook arayüzü üzerinden sohbet edebileceğinizi söylememe gerek yok. Geçtiğimiz yıl Microsoft tarafından 8.5 milyar $’a satın alınan Skype entegrasyonu da Outlook arayüzü içerisinden görüntülü sohbete imkan tanıyacak. Çoğumuzun kullandığı üzere Gtalk ve Google Hangouts Gmail üzerinde yer alıyor ancak Skype kullanıcılarının Hangouts kullanıcılarından fazla olması Outlook için bir avantaj olarak görülebilir.

Sektördeki haberleri takip edenlerin bildiği üzere geçtiğimiz hafta LinkedIn – Office entegrasyonu LinkedIn’in blogu üzerinden resmi olarak açıklanmıştı. Windows 8 ile gelecek olan Office 365’te Outlook bağlantılarımızın profillerini LinkedIn profil box’lar ile görebileceğiz. LinkedIn – Office işbirliği ile iş dünyası için daha inovatif bir süreç yaşanacak gibi duruyor. Outlook.com ile de bireysel kullanıcılar bu işbirliğinin kaymağını mutlaka yiyecekler.

Modern – Connected – Smart – Putting you in Control

Reklamlar

Arkadaşımızdan gelen maili okurken sağ panelde onun sosyal profillerinin yer alacağından bahsetmiştim. Tanımadığınız bir göndericiden aldığınız emaillerde ise sağ panelde sizi reklamlar bekliyor olacak, söylemiş olayım.

Yorumlar

İlk göz ağrımız Hotmail yaşlanmıştı ve benim jenerasyonum için en büyük dezavantajı spamlar olmuştu. Buna rağmen şu an hala 350 milyon kullanıcı var ve tartışmasız bir değere sahip. Ancak Microsoft hizmetlerini sade ve kolaylaştırmak istiyor ve gelecekte Microsoft’un tek mail servisi ve arayüzü Outlook.com olacak.

Sosyal ağlara girdiğimizde email adres defterlerimizi içe aktarıp arkadaşlarımızı bulmamız istenirdi; şimdi ise webmail sitelerine girdiğimizde sosyal ağlardaki bağlantılarımızı içe aktarmamız isteniyor. 🙂 (Aşağıdaki görselde mevcut.)

Benim en çok beğendiğim kısım yeni mail yazma ekranı oldu. Evet, en temel işlev bu zaten, lakin arayüz beni içine çekiyor…

Windows 8’in bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar için gelmesiyle tüm Microsoft ürünlerini parlak günlerin beklediği ortada. Kendi adımın kombinasyonlarını içeren @outlook.com uzantılı mail adreslerimi de aldım. Geç kalanlara bol şans… 🙂

@Ufuk Balcı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s