Doğu Avrupa’da bulunan, Karadeniz’den komşumuz olan Ukrayna’da 45 gün! Avrupa’nın en büyük ülkesiymiş burası. Yüzölçümü olarak sadece… Turist olarak gelinip de 45 gün kalınacak yer değil Ukrayna. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Avrupa ülkesi deyince önce bir kasılıyor insan; birçok alanda Türkiye’nin en az 10 yıl gerisindeler.

İstanbul’dan Lviv’e inince başlıyor yolculuk. Lviv Ukrayna’daki en büyük 3-4 şehirden biri. Söylediklerine göre Ukrayna’da 250 civarı şehir varmış, küçük küçük şehirler… Şehirlerin üstünde idari olarak Oblast’lar var. 4-5 şehir bir araya gelerek Oblast’ları oluşturuyor ve toplam 24 Oblast, 2 özel statülü şehir bir de özerk cumhuriyet var. Özerk cumhuriyet yabancımız değil: Kırım Özerk Cumhuriyeti… Her Oblast’ın kendine özel yönetimi, bayrağı ve başkenti de var.  Bu yazıda Ukrayna ile ilgili genel izlenimlerim bulunuyor. Vakit bulabilirsem gittiğim şehirlerle ilgili de kısa yazılar yazacağım.

45 günlük seyahatimin 30 günü Uzhgorod’da geçti. Uzhgorod şehri Zakarpatya Oblastı’nın başkenti konumunda ve tam 3 ülke ile birden komşu: Slovakya, Romanya, Macaristan. Ülkenin doğusunda yer alan bu şehir sakin, küçük, mütevazi… Zakarpatya demişken futbolun bağrından gelen dostların aklına ne geldiğini tahmin edebiliyorum. Karpatların Maradona’sı; Gheorghe Hagi… Tabii ilk işim bunu sormak oldu. Tanıyan yok… Adamlar kendi futbolcularını da tanımıyor ki, Shevchenko diyorsun “Wooaaaw”; Karpati Lviv diyorsun “aaaaoouuuww”. Neyse, herkesin kendi bileceği iş. Amma velakin adamların hepsinde bendeki gibi six pack var. Hepsi sporcu ruhlu. En bira göbeklisinde en az 3 pack var. Kızlara değinmiyorum, gidin kendiniz görün.

Bira göbekli demişken; adamlar Slav ırkından… İçki fiyatları malumunuz, açık açık hepsini yazıp meraklısının moralini bozmak istemem. Ancak biranın gerçek anlamda sudan ucuz, buyrun belgeler ile de göstereyim:

İçme Suyu (0.5 L): 5.85 Grivna = 1.3 TL         Prag Birası (0.5 L): 4.78 Grivna = 1.05 TL

Sonra bu adamlar niye bu kadar içiyor…

Sigara fiyatları da malumunuz. Market fiyatlarına gelirsek, dünyaca ünlü markaların ürünleri Türkiye’dekilerle hemen hemen aynı. Bizde de %18 KDV var, burada da. Ukrayna’da kişi başına düşen milli gelir 7 bin – 7.500 $ civarında. Bizimkinin yarısı kadar. Açıkçası ülke sefalet kokuyor. “Avrupa’nın köylüsü Antalya’ya tatile geliyor” diye bir tabir var ya, o Ukrayna için daha uygun. Yaşam çok ucuz, şehir içi otobüs, metro, tramway biletleri 0.35 TL, Türkiye’de 20 TL tutacak bir taksi ücreti 3-4 TL civarında. Ortalama üzeri bir restoranda da karnınızı her şey dahil 7-10 TL arasında bir fiyatla doyurabilirsiniz.

Bir diğer temel konu da ulaşım. İstanbul trafiğinde 1991 model kırmızı otobüsleri bilirsiniz. Yanılmıyorsam Bulgaristan yapımı olan bu Ikarus marka otobüsler burada olsa halk sokaklara çıkıp bayram edecek. Otobüsler çok eski, çok kalabalık; çok da ucuz. Otobüs biletleri  1.5 ya da 2 Grivna (40 kuruş). Lviv ve Kiev gibi EURO2012 şehirlerde stada giden otobüsler her nedense 2012 model ;). Ülkeye 20 yıldır kimse bir çivi çakmamış. EURO2012 bu bağlamda refahı biraz olsun arttırmış. Fakat kapıya dayanan krizin herkes farkında. Hükümetten şikayetçi olmayan kimseye rastlamadım. Neyse, tanımam etmem. Ülkenin en yaygın ulaşım aracı trenler. En yenisi 25 yıllık. At arabasından hallice. Uzhgorod’dan başket Kiev’e 18 saat çekiyor. Tek sorun yavaşlık değil. Uzhgorod Kiev seyahatimde kompartımanımdaki aile masanın üstüne yumurtayı, sucuğu, domatesi, tavuğu çıkarmasın mı? Aldı treni bir koku. Bir de afiyetle yiyorlar ki; değmeyin keyiflerine. Geçtim yan kompartımana, selamın aleyküm aleyküm selam. 10-15 dakika oturdum öyle plan yapmaya çalışıyorum. Haydaa, şimdi de buradakiler çıkardı zulayı, menü aynı, ama bunlarda kanat yerine but var. Buranın da kültürü böyleymiş. Ülkemin gözünü seveyim…

Uzhgorod – Kiev tren hatırası…

Plajlar… Karadeniz… Odessa… Ukrayna’ya gelip de tatil yörelerini ziyaret etmeden geri dönerseniz hata edersiniz ;). Ukrayna plajları bakımsız, ilgilenen yok; başınıza gelip para isteyen de yok. Plajlar ücretsiz, deniz pis. Lakin, denizi olan her şehir görülmeye değer…

 Girişimcilik adına Ukrayna’da yapılacak çok şey var. Ülkenin kalkınmaya, dolayısıyla girişimcilere ihtiyacı var. Evet, birçok Türk burada, gittiğim büyük şehirlerde en az 20-25 dönerciye rastladım. Tabii işin şakası bu, inşaat sektöründe, ulaşımda, internet sektöründe şimdiden bir sürü fikir uyandı aklımda.

Görüşmek üzere deniz aşırı komşumuz Ukrayna, sana bir de içeriden bakmak güzeldi…

Ukrayna fotoğraf albümüm (Public)

Ufuk Balcı

Belgelerle Ukrayna Seyahat Notlarım’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s