Türkiye ve internet… Aynı cümlenin içerisinde ateşle barut gibi duruyorlar zaten, değil mi? 27 Nisan Cuma akşamı saat 22:30’dan itibaren yaklaşık iki saat boyunca Türkiye’nin çok büyük bir kısmında internet kesintisi yaşandı. Sorunun TTNET hatlarında yaşandığı ve hatların çöktüğü yönünde haberler gelse de TTNET veya herhangi bir kurum tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil. (Edit: RedHack ve Anonymous tarafından Türkiye’ye yapılan siber saldırı nedeniyle TTNET’in fişi çektiği söylense de TTNET kesintinin fiberoptik altyapı çalışmalarıyla ilgili olduğunu söylüyor.)

2012’nin Türkiye’sinde yaşanan bu iki saatlik internet kesintisi, haklı olarak herkesi ayağa kaldırdı. Sosyal medyada en çok konuşkonu haline gelen TTNET, kısa süre içinde Twitter’da da TT listesinde bir numaraları koltuğa oturdu. Şikayet dolu tweetleri bir kenara bırakırsak; halkımız bu olayda yaratıcılığını esirgemedi:

Gelelim madalyonun diğer yüzüne… İnternet sağlayıcılar arasında yatırımlarıyla, hız ve kalite konusundaki iddialı duruşuyla TTNET’in en güçlü rakiplerinden Turkcell Superonline da bu geceyi boş geçmedi. Kesinti tweetlerinin artması üzerine Twitter üzerinden “Tüm Türkiye’de internet mi gitmiş? E, Superonline’lılar interneti doya doya kullanıyor! Diğerlerine ne olmuş ki?” diyen Superonline, işi bu tweetle bırakmak yerine işte böyle devam etti:Tweet’in ardından #turkcellsuperonline hashtagi ile tweet atan ilk 100 kişiye de sürpriz hediyeler vereceğini açıklayan Turkcell Superonline, kullanıcılardan gelen TTNET kesintisi içerikli tweetleri de RT etmeyi ihmal etmedi. TTNET’in olaya tepkisi merak konusu…

Türkiye için konuşmak gerekirse, sanatçıların, devlet adamlarının, sporcuların sosyal medya üzerinden polemiğe girdiğini, tartıştığını, atıştığını sık sık gördük ve görüyoruz ancak markalar arasında bu olaylara pek sık şahit olmuyoruz. Olayın gidişatını ve sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Sonuç her ne olursa olsun, eğitimlerde ve sunumlarda case study olacak bir durum olduğu kesin. İnternet hızı ve kesintisi sorunlarının yaşanmadığı bir Türkiye diliyorum herkese!

Ufuk Balcı

TTNET’in İnternet Kesintisine Turkcell Superonline’dan Agresif Hamle!’ için 10 yanıt

 1. En son BTK raporundan hatırladığım kadarıyla pazar payı en büyük ikinci firma Süperonline’dı. TTnet artık eskisi gibi elini kolunu sallayarak lider olamayacağı kesin. BTK desteği ortadan kalksa TTNET 3-4 yılda iflasını açıklar. Çok hantal mafyavari bir şirket. Nedendir bilinmez ama BTK, TTnet’in lehine işler yapıyor. Nedense bunu kimse pek sorgulamıyor.

  • pazarpayı yuksek olan en yuksek ıss şu anda ttnet. Ve btk diyorki: hey ttnet ağır ol fiyatları fazla aşağı çekemezsin; pastanın 3 de ıkılık dılımden fazlası senın elınde, diğer iss ler de pastadan pay alması lazım dyor ve ttnet e yaptırımlar uyguluyor.TTnet wimax ı çıkarmaya çalıştı . diğer ıss ler buna karşı çıktı eger wimax çıkarsa biz ağlarız diye..eğer yorum yapacaksanız iyi araştırın o şekılde yorum yapın.

 2. Arkadaşlar TTNET’in gücünü görmek istiyorsanız bir gün Telekom Müdürlüklerine bi uğrayın derim. TTNET’i zerre sevmem ama malesef onun kalitesinde ve gücünde bir alternatifi yoktur ülkemizde. Superonline desteklenmeli elbetteki rekabet ortamı oluştukca zaten müşteri memnuniyeti artacaktır ancak telefon kullanımının ilk başladığı yıllardan beri Turkcell’in insanları nasıl sömürdüğü de artık bilinen bir gerçek…

  • pazar payını zaten ttnet elınde bulunduruyor.ttner fiyatları aşağı çekemıyor.btk yaptırım uyguluyor.en basiti superonline abonesi bir sorunu oldugunda karşısında bir muhatap bulamıyor. derdini anlatamıyor.Hergun arıyorlar telefondan sizi ona geçirelım buna geçirelım diye. uydurukdan bi şirketın faks nosuna iş yerımın butun bılgılerını ıstıyorlar.Mılleti kazıklıyorlar

 3. Murat bey, ttnet ılk zamanlarda tekeldi ve şu anda turkıyedekı ınternet kullanıcılarının pasta payı olarak 3 de 2 sı ttnet de. rekabet kurumu burada devreye giriyor.ttnet zaten parayı kazanıyor her turlu, 50 tl lık adsl ucretini 30 tl ye versede kar . ama rekabet kurumu diyorkı hoop burada dur. pastanın 3 de ıkısı sende , ortada o zaman rekabet yok. fiyat da kısıtlama getırıyor.bu fiyatdan aşağı veremezsin muşteriye bunu. ama diğer ıss lere diyorkı siz verebılırsınız. kı pastanın payları eşit olsun.Ayrıca ttnet wimax çalışması yaptı ama rekabet kurumuda buna ızın vermedıi.eger wimaxi devreye alırsan dıger ıss ler tamamen susar. umarım kısmı olarak bılgılendirme yapabilmişimdir. sonuçta herkes hangi ıss den kalıtelı hızmet alıyorsa onu almakda haklıdır.bu arada btk demiştim. düzeltiyorum rekabet kurumu.. iyi geceler

 4. Wimax’ı TTNET’e kimse veremez. Şayet verirse ISS değil GSM şirketeri de batar. Wimax 50 kilometrelik kapsama alanı var mış. Hızı(30mb/s-50mb/s) da 3g’den hızlı. Bu durumunda Wimax ile piyasaya kim girse ortalığı altüst eder. Zaten wimax GSM şirketlerinin lobi faaliyetleri nedeni ile halen Türkiye’ye gelemedi. Benim de GSM şirketim olsa bu teknolojinin Türkiyeye gelmemesi için elimden geleni yaparım.

  Halen BTK’nın TTNETi koruduğu düşüncesindeyim. Mesalâ koçnet hat açtırmaya kalktığınızda önce gidip Türk telekomdan hat almak zorunda kalıyorsunuz. Hattı alırken de size kampanya filan yapıyorlar. Müşterinin TTNET alması için her şey yapılıyor. Tivibu paketi filan veriliyor. Bu durumda kimse TTNET dışından bir başka şirketten Internet bağlantı hizmeti almıyor.

  2011’den BTK verilerine bakarsak ISS piyasasında rekabet olmadığı açık bir şekilde görülebilir:

  İSS Pazar Payları, 2011 1. Çeyrek

  TTNet 87,39
  Superonline (Tellcom) 4,01
  Doğan Telekom 3,78
  Koç.Net 2,03
  Millenicom 1,24
  Turknet 0,86
  İşnet 0,43
  Metronet 0,12
  Global İletişim 0,03
  Grid Telekom 0,02
  Diğer 0,09

  BTK’nın görevlerinden biri rekabeti sağlamaktır. Yukarıdaki tabloyu görürsek bunun sağlanamadığını görebiliriz.

 5. ttnet dışında onceden adsl hattı almaya kalkanlara git once telekomdan sabit hat al dıyordular bu doğru:ama artık yalın adsl çıktı isteyen herkes sabit hat almadan gidip adsl alabılıyor.

  • Ben de Yalın ADSL alacaktım ancak; Yalın ADSL için verilen aylık hizmet ücreti, telefon bağlatıldığında verilen sabit ücretten daha fazla. Yani telefon kullanmayacak da olsan mecburen alıyorsun. Yalın ADSL pratikte yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s