Rekabet, zeka, güç… Hemen her sektörde markalar ayakta kalabilmek veya daha ileri gidebilmek için dinamik olmak, hamle yapmak zorunda. Her pazarda marka sayısıyla birlikte çekişme de artıyor. Markalar yeni ürünleri ile, ürün farklılaştırma ile, müşteri ilişkileri ile öne çıkmaya çalışıyor. Bunların yanında en çok öne çıkan nokta ise reklamlar. Reklamlarda ise son zamanlarda gördüğümüz değişiklikler, bazı tabuların ülkemizde yıkıldığını, çok ilginç çalışmalar göreceğimizi gösteriyor.

Gelelim konumuza… Reklamlarda Yıldız Savaşları! Bu yazıyı hepinizin bildiği, gündemdeki reklamlar üzerinden yürüteceğim.

İlk olarak bahsetmek istediğim reklam Pepsi‘nin ayılı reklamı. Evet evet, Coca-Cola‘nın ayısını kullanarak en büyük rakibine göndermede bulunduğu reklam 🙂 Türkiye için çok yeni bir stil. Öncelikle reklamları hatırlayalım. Orijinal Coca-Cola  reklamı:

Reklam takipçilerinin bildiği üzere, bu ayıları Coca-Cola dünya çapında yıllardır reklamlarında kullanıyor, yine bu ayıları promosyon ürün olarak dağıtıyor. Bu ayıları gördüğümüzde aklımıza Coca-Cola geliyor. Pepsi ise tüm dünyada Coca-Cola‘dan sonra gelen en büyük marka konumunda. Reklamcılık sektöründe de tüm dünyada yaptığı agresif reklamlarla ses getiriyor. Bu sefer de Coca-Cola’nın ayıcıklarına taktılar kafayı. Gelin önce reklamı bir izleyelim:

Gördüğümüz gibi reklamda Coca-Cola‘nın reklamındaki penguenlere ve neşeli hayata, yani rakibin ana teması olan mutluluğa gönderme yapılıyor. Emran Kuzu karakteri ile Şafak Sezer‘in seslendirdiği bu reklam iyisiyle kötüsüyle birçok tepki aldı. Öncelikle reklamı kaliteli ajanslardan biri olan Alametifarika‘nın çektiğini belirteyim. Ama tahmin ettiğim kadarı ile bu çalışmada tamamen bağımsız değillerdi. Pepsi’nin globaldeki reklam serisi olan “Summer Time is Pepsi Time”ın Türkiye’ye uyarlanmış versiyonunu görüyoruz burada. Bilmeyenler için işte Globaldeki reklamlardan biri:

Gördünüz değil mi? Reklamda ayıcıklar birebir kullanılmakla kalınmamış, Coca-Cola‘lar da olduğu gibi reklama alınmış. Amerika’da bu yasak değil. Ülkemizde ise sektör bu kadar serbest değil. Kurallar ve yasalar buna izin vermiyor. Ancak Pepsi‘nin Türkiye’de yaptığı bu uyarlama bile büyük ses getirdi, bundan sonraki çalışmalara da ön ayak olacağa benziyor. Pepsi‘nin globaldeki en sevdiğim reklamını yazının sonuna ekledim, şimdilik bunu geçiyorum 🙂

İkinci ve son olarak bahsetmek istediğim reklam Avea‘nın Turkcell’in dört çeker jipi ile çektiği reklamı. Avea bu reklamdan önce de rahat durmuyordu. Reklamlarda birbirini taşlama durumu son bir yıldır reklamlarda oldukça kendini gösteriyordu ancak hiç bu kadar ileri gitmemişti. Yorum kısmına geçmeden önce Turkcell‘in “Dört bir Yanda Çeker” temalı reklamlarından birini izleyelim:

Turkcell bu 4 çeker jipiyle yaptığı  reklam serisini uzun süre kullandı ve bu serinin dahil olduğu birçok kampanya gerçekleştirdi. Avea ise tam bu çalışmalar zirveye vurduğu anda bu yazıya konu olan reklamını yayınladı:

Son zamanlarda yapılan GSM operatörü reklamlarında en agresif marka Avea. Yurtdışında bu konuda çok daha ileri düzeyde reklamlar olsa da Pepsi‘nin ve Avea‘nın bu reklamları Türkiye’deki markalar ve Türk halkı için yeni çalışmalar konumunda. Gidişat gösteriyor ki bunun devamı gelecek ve daha da ileri gidilecek. Eee burası Türkiye ya, illa ki bu yakın zamanda bu reklamlar dozu ayarlayamayan bazı markaların başını yakacak. Bu yasalar nezrinde mi olur, halkın gözünde mi olur bilinmez. Kesin olan şu ki, çok renkli günler bizleri bekliyor.

Pepsi bölümünün sonunda bahsettiğim reklam ile yazımı sonlandırıyor, bol reklamlı, renkli günler diliyorum.

Ufuk Balcı | @ufukbalci

Reklamlarda Yıldız Savaşları!’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s