İnternete bağlı olunan her an kullandığımız Google Search, bize her zaman en iyi sonuçları verir ve bundan şüphe duymayız. Google daha iyisini yapana kadar, en iyisi odur. Kimi zaman public aramalar yaparken, kimi zaman da kendimiz veya arkadaşlarımızla ilgili aramalar yaparız. Bu yazı ikinci kısımla ilgili… Kendimiz veya çevremizle ilgili aramalar yaparken webdeki diğer içerikler aradığımız şeylerin önüne geçebilir ve mükemmel sonuca ulaşmamızı engelleyebilir. Google, yeni yaptığı değişiklerle bunun önüne geçmeyi hedefliyor.

Google’ın son yenilikleriyle arama motoru sadece içerik aramayı değil; insanları ve onların ilişkilerini de anlayacak. İşte bu sosyal arama dönüşümünün ana özellikleri:

  1. Kişisel Sonuçlar: Sadece kendiniz ile ilgili sonuçları görmenizi sağlıyor. Örneğin Google+ ‘ta paylaştığınız içerikler veya özel olarak sizinle paylaşılmış içeriklerin gösterilmesi,
  2. Arama içi Profiller: Otomatik tamamlamada ve sonuçlarda çıkıyor. Aradığınız kişiye anında ulaşmanızı amaçlıyor,
  3. Kişiler ve Sayfalar: Aradığınız konu ile ilgili Google+ profilleri ve Google+ sayfaları öneriyor ve bunları tek tık ile çevrelerinize eklemenize olanak sağlıyor.

Google bu özellikleri sosyal aramanın başlangıcı olarak belirtiyor. Yola çıkılan slogan ise: Search plus Your World.

Yukarıda belirttiğim üç ana özellikle ilgili görseller içeren detaylı bilgiler vereceğim.

Kişisel Sonuçlar

Aşağıda kişisel sonuçları gösteren bir arama ekranı görüyorsunuz:

Burada chikoo, görselin yayıncısı olan Amit’in evcil hayvanı. Gerçekte ise chikoo tatlı bir meyve, Amit’in çocukluğunda çok sevdiği meyve. Aldığı köpeğe de bu yüzden chikoo adını veriyor. Kendinin ve ailesinin bugüne kadar paylaştığı bir çok fotoğraf var bu köpek ile ilgili. Ancak Google’a chikoo yazdıklarında meyve ile karşılaşıyorlardı. Google’ın bu özelliği ile birlikte artık “chikoo” yazdıklarında köpeklerine ulaşabilecekler 🙂

Arama içi Profiller

Aşağıdaki görselde otomatik tamamlama ile çıkan kişi profilleri görüyorsunuz:

Google’da yaptığımız aramaların büyük bir kısmını da kişiler oluşturuyor ve isim benzerliklerinden dolayı istediğimiz kişiye ulaşmakta zorluk çekebiliyoruz. Google, bu özelliğiyle bunun da önüne geçmeyi hedefliyor. Arama kutusuna aradığınız kişinin ilk harflerini yazmaya başladığınız anda size aradığınızı düşündüğünüz, ilişkileriniz olan kişilerin profillerini otomatik tamamlama yoluyla sunuyor.

Peki burada önerilen profile tıklayınca ne oluyor? Chikoo’nun sahibi Amit’in adına tıkladım ve bu ekranı aldım:

Gördüğünüz gibi burada bu kişiyi doğrudan çevrelerime eklememe olanak tanınıyor. Ayrıca arama kutusuna bu kişiyi sabitliyor ve bu kişi ile ilgili aramalar yapmaya devam etmeme imkan veriyor. (Denedim, çalışıyor 🙂 )

Kişiler ve Sayfalar

Sağ tarafta bu özellikle ilgili görseli görüyorsunuz. Bu özellik, herhangi bir konu ile ilgili arama yapıldığında geçerli. Ben örnek olarak  “fashion”, yani modayı arattım ve bana sağ tarafta moda ile ilişkilendirilen hesaplar önerildi. Bunları da tek tıkla çevrelerime ekleyebiliyorum.

Twitter’ın Şikayeti ve Kişisel Not:

Bu özellik duyurulduktan sonra Twitter, bu durumun Google+’ı aramalarda öne çıkarmaya yönelik olduğunu ve kendi aleyhlerine olduğunu belirtti. Ancak bildiğiniz gibi bundan bir zaman önce Google Real-Time Search ile aradığımız konu ile ilgili dönen tweetleri ve diğer sosyal medya güncellemelerini görebiliyorduk. Bu özellik Twitter’ın isteği üzerine durduruldu. Aramalarda kendi kendine özellikler üretip geliştirmeye çalışan Twitter’ın, şimdi böyle bir durumdan şikayetçi olması, arama konusunda istediğini elde edemediğini gösteriyor.

Google bu güncellemeler ile arama motoru dünyasına yine mükemmel özellikle getirdi. Ailecek izliyoruz 🙂

Ufuk Balcı | @ufukbalci

Follow me on Google+

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s