Twitter’a Aktiviteler (Activity) Sekmesi Eklendi!

Sosyal ağlarda sular durulmuyor. Her gün yeni bir site açılıyor, her gün yeni bir yenilik yapılıyor. Kullanıcıların çoğu ise bu yeniliklerden şikayetçi durumda. Şahsen beni pek rahatsız etmiyor, ilgiyle takip ediyorum. Yenilik denince akla ilk gelen Facebook, hiç çekinmeden köklü değişikliklere gidebiliyorlar. Google+ ise Google Pages‘i daha dün duyurdu. Bugün ise Twitter’a girdiğimde karşıma bir uyarı çıktı ve yeni bir sekme eklendiğinden bahsetti: Activty! İlk incelemelerimi hemen sizlerle paylaşıyorum…

Gördüğünüz gibi Activity’nin alt başlığı olarak “Favorites, follows, retweets, and more by people you follow” kullanılıyor. Şöyle bir göz gezdirdiğimde, takip ettiğim kişilerin kimleri takip etmeye başladığını, hangi tweetleri favorilerine eklediğini görebiliyorum. Ben de sizler gibi ilk olarak “Peki retweetleri neden gösteriyor? Zaten ana sayfada görmüyor muyuz?” diye sordum kendime. Biraz düşündükten sonra bunun da kendimce cevabını buldum. Takip ettiğiniz bir hesaptan atılan tweet ya da bu hesabın retweet ettiği bir tweet sizin timelineınınıza düştükten sonra başkalarının retweetleri ile tekrar tekrar gösterilmiyor. Yani o anda çok popüler olmuş bir tweeti yalnız bir kere görüyorsunuz. Activity sekmesinde ise bir tweetin hangi arkadaşlarınız tarafından retweet edildiği gösteriliyor.

Activity sekmesinde gördüklerim şimdilik bu şekilde. Gelelim bir diğer yeniliğe: Mentions sekmesi… Bildiğiniz gibi mentions sekmesinden size yazılan tweetleri görebiliyorduk. Yenilenen mentions sekmesinde ise ilk değişiklik sayfa linkinde. Sayfanın linki artık your_activity uzantılı. Bu sekmede artık Activity’nin size özel hali yer alıyor. Sizi takip etmeye başlayan kişiler görülüyor, retweet edilen tweetleriniz, mentionlarınız ve favorilere eklenen tweetleriniz bulunuyor. Eski görünüme dönmek için ise “Show mentions only” seçeneğine tıklayabiliyorsunuz.

Yorum: Yine birçok kullanıcının tepkisini çekebilir fakat bence çok kullanışlı yenilikler yapılmış.

Ufuk Balcı

Twitter’a Aktiviteler (Activity) Sekmesi Eklendi!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s