Google+, gerçek hayatı bu platform üzerinden olduğu gibi yansıtmayı amaçlıyor ve bunun da markalardan bağımsız olmayacağını biliyor. Sonuçta bir markanın, arabanın veya bir hobi objesinin tutkulu bir hayran kitlesi olabilir.  Google+ takipçilerinin bildiği üzere, markalar için profil oluşturulmasına izin verilmiyordu. Sadece kişiler için profil oluşturulabiliyordu ve marka sayfaları kapatılıyordu.

Google, yaptığı açıklamalarla birlikte artık markalar için sayfa açılabileceğini belirtti. Sayfalar normal kişi profilleri gibi görünecek. Ancak hayranlarla iletişim kurmada bir Facebook sayfasından daha farklı özellikler var. Google’ın yaptığı açıklamalara bakılırsa yorumları önemsenen hayranlar için bir circle (çevre) oluşturulabilecek ve bunlarla bu çevre üzerinden birebir iletişim kurulabilecek. Bu özelliğin markalar için çok önemli olabileceğini düşünüyorum. Yani bir paylaşımınıza yapılan binlerce yorumu tek tek okumak, buna zaman ve bütçe ayırmak yerine; size faydalı olan yorumları yapan kişileri bir circle içine alıp etkili iletişim kurabileceksiniz.

Yeni sosyal ağların Facebook ve Twitter karşısında ne kadar başarılı olabileceğinin tartışıldığı bir dönemde Google markasının gücüyle açılan Google+, bu avantajı sayfalarda da kullanacak. Google’a girip “+marka ismi” yazdığında markanın var ise Google+ sayfasına doğrudan erişebileceksiniz. Bu özelliğe ise “Direkt bağlantı” adı veriliyor. Ör: “+Sosyal Medya Ödülleri”

Ben de bu haberi aldığımda ilk iş olarak Türkiye’nin sosyal medya alanında düzenlenen tek ödül töreni olan Sosyal Medya Ödülleri için bir sayfa oluşturdum. Sayfaya buradan ulaşabilir; kendi sayfanızı şuradan oluşturabilirsiniz: plus.google.com/pages/create.

Ufuk Balcı

Google+’ta Markalar için Sayfa Açılabilecek!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s