Facebook Messenger ve Facebook JAVA

Sosyal ağlar hayatımızı sürekli kolaylaştırmaya devam ederken; sosyal ağlardaki gelişmeleri takip etmek her geçen gün zorlaşıyor. Her gün yeni bir uygulamayla, yeni bir platformla karşılaşıyoruz. Geride kalmak istemeyen platformlar ise sürekli bir inovasyon arayışında.

ufuk balcı snaptu

Sosyal ağları bir arada tutan pratik uygulamaları hepimiz kullanmaya başladık. Cep telefonlarımızda ise bu platformun en büyüğü tartışmasız Snaptu. Bu uygulamayı kullanmayan, bilmeyen yok. Facebook, Twitter, LinkedIn hesaplarımızı tek koldan yürütmeyi sağlarken, büyük web sitelerden haberleri ve gelişmeleri hızlı bir şekilde okumayı da

sağlıyordu. Geçtiğimiz aylarda Facebook ağırlığını koydu ve Snaptü’yü satın aldı. Özellikle Twitter’ı Snaptu üzerinden kullandığım için “Hadiii, Facebook buradan Twitter’ı kaldırtmasa bari, ne yapacaklar acaba?” dedim. Ancak ne yapacakları kısa sürede belli oldu. Bildiğimiz gibi, Facebook’un bir java uygulaması yoktu ve Snaptu’nun içerisindeki Facebook bölümünü, Facebook JAVA uygulaması olarak kullanıcıların hizmetine sundular. Daha pratik bir uygulamayı kendi içlerinde geliştirmek yerine, bu alandaki en pratik uygulamayı kendi bünyelerine kattılar.

Son ayların bir diğer trendi ise mesajlaşma uygulamaları. BlackBerry Messenger, Whatsapp, GroupMe gibi uygulamaların ne derece pratik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu tarz uygulamalar SMS kullanımını doğrudan azaltıyor. Facebook bu işe el atarsa, akıllı telefonu olan hiç kimsenin SMS kullanmayacağı aşikardı ve yeni atılımlarını geçtiğimiz hafta duyurdular. Facebook mart ayında 3 eski Google çalışanı tarafından kurulan mesajlaşma uygulaması Beluga’yı almıştı. Şimdi de bunu iPhone ve Android için piyasaya Facebook Messenger adı altında sundurlar. Bu alanda da Facebook, iyi uygulamayı yapanları bünyesine katmayı tercih etti.

Bildiğimiz gibi Facebook, bir iPad uygulaması olmadığı için eleştiriliyordu. Bunu da henüz geçtiğimiz ay çıkartmışlardı. Çok iyi bir iPad Facebook uygulaması olsaydı, belki de onu da satın alma yoluna gideceklerdi. Geliştirme yerine satın alma yöntemi iyi mi, kötü mü birlikte göreceğiz. Ancak Facebook’un, sahip olduğu network ile çok büyük bir güç sahibi olduğu kesin.

Ufuk Balcı | @ufukbalci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s