Arkadaş Bulma Sitelerinde Büyük Devrim!

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca insanın üye olup sevgili ya da arkadaş olduğu “dating” sitelerini hepimiz biliyoruz. Bu sitelere kimin ne amaçla üye olduğunu bir kenara bırakırsak, en büyük sorunun yabancı insanlar olduğu aşikar. Tanımadığınız birçok insandan arkadaşlık teklifleri geliyor. Tanınmayan insanlardan gelen tekliflerin çok büyük bir kısmı da reddediliyor.

Bu durumun ortadan kalkması için birçok yenilik yapıldı. Siteler insanlara ortak aktivitelere, kriterlere, zevklere göre yeni bağlantılar önermeye başladı. Ancak bu profillerin de gerçeği ne kadar yansıttığı tartışılır. En basitinden; bir Türk iş başvurusu için CV hazırlarken hobilerine mutlaka sinema ve tiyatroya gittiğini; voleybol ve basketbol oynadığını yazar.

Arkadaş bulma sitelerini bir kenara bırakalım ve LinkedIn örneğine göz atalım. LinkedIn bir “dating” sitesi değil, iş amaçlı arkadaşlıksitesi gibi özetleyebiliriz. Burada tanımadığınız insanlar ile bağlantı kurmanız oldukça zor. Bağlantınız olmayan bir insanın profiline baktığınızda onu nereden tanıyor olabileceğinizi ve kaç derece yakın olduğunuzu bildiriyor. ( Arkadaşının arkadaşının arkadaşı gibi..)

Bu durumdan bir fikir geliştiren Christy Purington, Clique ‘yi kurdu. Clique bir arkadaşlık ve sevgili kurma sitesi fakat ağ kurma bakımından LinkedIn ‘i örnek alıyor. Ortak beğeniler tarzı şeylere önem vermiyor. Bunun için de bir açıklama getiren Purington, ortak beğenilerinizin olduğu insanlarla zaten ortak arkadaşlarınız olacağını söylüyor. Site bu mantık üzerine kurulu.

Sitenin bugün itibariyle 300 kullanıcısı var ve sadece davet edilme yoluyla üye olunabiliyor. Yani bir anda patlayacak bir potansiyele sahip. Fırsat sitelerinde satılacak olan kuponlarla üçüncü dereceden bağlı olduğunuz insanların profiline girebileceksiniz ve bu yolla büyük gelirler elde edilecek gibi görünüyor.

Clique ‘yi merak edenler ve üyelik daveti isteyenler bana buradan ulaşabilir.

Ufuk Balcı | @ufukbalci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s