Facebook Places Türkiye’de!

Geçtiğimiz yılın en önemli girişimlerinden olan Foursquare ile hepimiz konum tabanlı (location-based) internet kullanımına aşina olduk. Bulunduğumuz yerleri sosyal medyada yayınlama fırsatı sunan Foursquare, valilik (mayorship) ve ödül (badges) gibi özellikleri ile bizleri eğlendirip sosyal medyada aktifleştirirken, işletmeler için de güzel fırsatlar sunuyor. Konum tabanlı internet kullanımını eleştiren bir grup olsa da Foursquare her geçen gün büyümeye devam ediyordu. Sektördeki bu gelişmeler ‘Location-based marketing’ adı altında işletmeler için yeni bir alan oluşturdu.

Facebook places vs. Foursquare

Sosyal medyanın tartışmasız ve acımasız lideri Facebook duruma el koydu ve Facebook Places özelliğini kullanıma soktu. Foursquare benzeri özellikleri sitesine entegre etti. Türkiye’de ise bu özellik bu hafta aktifleştirildi. Kullanıcı sayısı bakımından Foursquare’e hiç şans tanımayacak kadar büyük olan Facebook, konum tabanlı internet konusunda Foursquare’i ezip geçecek gibi duruyor.

Türkiye’de Foursquare’i bilişim sektörüne yakın insanların kullanırken, Facebook’u 15-20 yaş aralığı ön plânda olmak üzere tüm Türkiye aktif kullanıyor. Ayrıca tag özelliği ile birlikte düşünüldüğünde Facebook Places ana sayfalarımızda ‘spam’ etkisi yaratacak gibi görünüyor.

http://www.facebook.com/places

Facebook Places Türkiye’de!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s